Satın almadan önce

Odun sobası ile doğru seçimi yapmak için ne bilmeliyim?

Odun sobası satın alırken bazen bazı bilgilerin ne anlama geldiğini bilmeyebilirsiniz ve buda yanlış ürünü satın alınmasına neden olabilir. Örneğin, yanlış gücü seçip evinizin aşırı ısınmasına veya sobadan gereğinden fazla enerji tüketimine neden olabilirsiniz. Çok yüksek bir güce sahip odun sobası satın alırsanız gereğinden fazla odun tüketecektir. Aksine, güç yeterli değilse, odun sobası uzun süre maksimum kapasitede çalışmak zorunda kalacaktır.

Güç çıkışı

Odun sobası veya şömine ile tatmin edici bir deneyimi elde etmek için ilk temel adım doğru boyutta olması ve yeterli güç sunmasıdır. Hiç odun sobası ve şömineniz olmadıysa, evinizi ısıtmak için ihtiyaç duyacağınız gücü bilmek zordur. Ev tipi şöminelerin güç aralığı genelde 4kW üzerindedir. Bir kılavuz olarak 1kW’ın yaklaşık 10 metrekareyi ısıtabileceğini hesaplayabilirsiniz. Yani yaklaşık olarak 100 metrekarelik bir evin 10 kW’ lık bir odun sobası veya şömineye ihtiyacı olacaktır. Ancak, evinizin yalıtımı, yaşadığınız alan vb. gibi güç çıkışına ilişkin kararı etkileyen daha fazla değişkenlik vardır.

Yalıtım seviyesi

Yalıtım seviyesi, evinizi ısıtmak için gereken gücü doğrudan etkiler. Dış cephe, bölmeler, pencereler vb. kötü yalıtım, ısının bir kısmı oradan terk ettiğinden daha fazla güce ihtiyacınız olacaktır. Evinizin bulunduğu alanda etki yapacaktır. Bu nedenle, güç çıkışı tahminleri de bu faktörü hesaba katmalıdır.

Enerji verimliliği

Enerji verimliliği, yanma yoluyla üretilen ısıdan enerji kaybı olmaması ve odun sobasını çok daha verimli hale getirmesi anlama gelir. Sobanın verimliliği ne kadar yüksek olursa (genellikle %70-85 verim elde edilir.) ısı kullanımı o kadar fazla olacaktır, yani cihazınızın sadece daha verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda size tasarruf sağlar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart